TECHNOLOGIE

P1011880_1

Tiskneme na speciální obtiskové papíry, které mají z tiskové strany škrobovou vrstvu. Jejím účelem je, že se po namočení do vody obtisk uvolní a může být přenesen na vlastní výrobek.

P1011899_1

Běžně tiskneme formáty 30×40 centimetrů a 40×60 centimetrů. Nejsou to tedy klasické tiskové formáty, které se používají pro tisk v běžných tiskárnách. Po dohodě jsme schopni na velké zakázky použít i formát 60×80 centimetrů. Ten ale netiskneme zcela běžně.

P1011896_1

Barvy, které používáme, jsou speciální barvy na dekoraci porcelánu, keramiky a skla. Většinou jde o výrobky firmy FERRO a RÜGER-GÜNZEL z Německa. Jsou to kysličníky kovů smíchané s tavítky, aby se dobře natavily při výpalu na výrobek.

Teploty výpalu našich obtisků jsou:

480°C – 560°C – používají se na dekoraci skla.

780°C – 840°C – pro „naglazurovou“ dekoraci porcelánu a keramiky (dekor neprostupuje do glazury výrobku, ale zůstává pevně přitaven na jejím povrchu).

1150°C – 1250°C – jedná se o tzv. „vtavnou“ dekoraci porcelánu a keramiky (dekor prostupuje do glazury).

1350°C – 1380°C – pro „ostrý výpal kobaltu“ , který se používá pro efekt hloubky modrého kobaltu prostupujícího celou vrstvou glazury. Též se používá pro výpal cibulového dekoru, kdy se dekorační materiál „rozpije“ do glazury a udělá efekt pravého cibuláku i pomocí obtisku.

P1011816_1

Dále tiskneme obtisky pomocí tzv. NT barev, což jsou speciální ekologické barvy vyvinuté firmou FERRO, které mají obchodní označení XPression. Jsou to zcela ekologické barvy, které se používají na dekoraci reklamních a spotřebních předmětů. Jejich nevýhodou je, že nevydrží mytí v myčce na nádobí. Předměty se musí mýt pouze ručně. Obtisky vyrobené těmito barvami se nevypalují v pravém slova smyslu, ale pouze se „vytvrzují“ při teplotách kolem 180°C. Barvy lze použít na jakékoliv výrobky, které vydrží tuto vytvrzovací teplotu.

Galerie tiskárny: